Zpověď neznámého Skinheada

Na tento článek jsem narazil na českém internetu. Údajně byl napsán nějakým nejmenovaným českým Skinheadem.
Osobně nejsem nějakým velký příznivcem, nebo zastáncem tohoto hnutí a tenhle článek beru dost s rezervou,
ale stejně by se nad ním asi stálo za to zamyslet - kdo ví jak to s těmi holohlavímy chlapci vlastně je...


    "No, jak bych tak jenom tohle odstartoval. Není to jako psát nevím o čem, teď jsem si dal za úkol napsat o sobě, a to už tak lehký není.

    Nuže tedy, aby bylo jasno: Stejně jako i pro ostatní (alespoň doufám, že to ty ostatní berou tak nějak stejně), není pro mě slovo skinhead jen tak pouhopouhou nálepkou, je to rozhodně víc, než nášivka na mým baťohu. Slovo, který znamená život, cestu, jak tím  životem jít, od něho se odvíjí všechny moje postoje, názory a aktivity. Nejsem skihheadem nikterak moc dlouho, ale za tu dobu, kdy jsem s tím opravdu začal, to natolik ovlivnilo nejen mě, ale i moje okolí, že vzdát se toho, znamenalo by něco jako nechat si vytrhnout srdce z těla, vzdát se vlastní duše, nechat si vysát mozek... Tohle jsou slova člověka, kterýho puberta opustila docela nedávno, to přiznávám. Taky přiznávám, že je možný, že kdyby se mě na tohle zeptal někdo třeba za měsíc, řeknu mu něco jinýho. I to je možný. Já ale nejsem člověk, který by žil budoucností, nebo nedej bože minulostí. Minulost člověk nezmění a budoucnost mě nezajímá, proto si teď zrovna za svými slovy stojím, a v tomhle směru pak myslím není o čem diskutovat. Pokud má někdo chuť se hádat, budiž mu hnací silou moje názory. Jak už jsem ale řekl, stojím si za nima a nehodlám je jen tak kvůli někomu měnit, nebo je přizpůsobovat.

    Nejsem rasista. Pro někoho asi nepochopitelná věc, ale pro mě je to naprosto přirozený. Skinheadi, myslím ty pravý skinheady, nikdy nebyli rasisti a blbosti jako je fašismus, nebo já nevím co, to s nima nemá vůbec nic společnýho. Nemám rád cizince a ani cikány nějak zvlášť nemiluju, tím se netajím. Proč bych je taky měl mít rád? Tisíce ilegálních přistěhovalců z východních zemí tu pracujou na černo, zatímco na Ostravsku nebo Mostecku, kde se podívate, tam je nezaměstnanej. Ze západu k nám zase pronikají vlivy tamní společnosti, který nás za ty léta od roku 89 dostaly leda tak do pěknýho srabu! No a vrholem všeho je pak naše liberální vláda, která nehodlá ani s přistěhovalcema, ani s globalizací, která nás a naši zem pomalu ale jistě ničí, vůbec nic dělat - ba naopak, řekl bych. O tom, jakých zločinů se u nás dopouští cikáni (promiň ten hanlivej název, ale slovo róm se mi vůbec nelíbí), o tom se můžete téměř denně dozvídat prostřednictvím novin, televize, rádia... Ostatně myslím, že pokud nebydlíte v nějakým Vidlákově, ale v alespoň trochu větším městě, určitě víte, co soužití s většinou z nich obnáší - problémy, problémy a zas jenom problémy! Na druhou stranu ale taky musím říct, že existujou i tací, kteří mají dobrý zaměstnání, vedou spořádaný život a nebýt jejich barvy pleti, nikdo by si jejich původu ani nevšimnul. Na barvě pleti mi ale ani krapítko nezáleží, takže takoví jsou podle mýho naprosto v pořádku a dokáže mě jedině potěšit, když nějakýho takovýho potkám! No a co černoši? Černochy miluju! Co tak vím, přijíždí sem většina z nich buď jako studenti, nebo jen tak na návštěvu. Tak to je snad v pohodě, to my děláme v zahraničí taky, ne? Navíc rád poslouchám černošskou muziku, no a to bych musel bejt fakt tupoun, abych poslouchal negry a zároveň je nenáviděl, hehe...

    Jak je to s těma fašistama? Už jsem řekl, že pro klasickýho skinheada je přirozená zlatá střední cesta, to znamená ani napravo, ani nalevo. Celý tohle hnutí se vykrystalizovalo tak nějak postupem času koncem šedesátých let v Anglii, a ne v letech třicátých v Německu (nebo dokonce v Itálii), jak se taky můžete z některých "stoprocentně spolehlivých" zdrojů dočíst, politika přišla až mnohem později. Zničila co se dalo a stále se drží, ale zdravý jádro zůstává a díky němu přežívá kult skinheads v jeho čistý podobě dodnes. Takovým druhým extrémem je pak levice. To podle mýho taky nejsou skinheadi. Tahaj se s anarchistama, čtou knížky od Bakunina a na bombrech nosí srpy a kladiva. Tak trochu vypatlaný kluci to jsou, ale jinak většinou neškodný.

    Z profilu typickýho plešouna se asi vymykám pár vlastnostma, kvůli kterým by mě i kdekdo mohl říct, že taky vlastně nejsem skinhead. Pro někoho totiž slovo skinhead znamená násilí, rvačky po hospodách, minimálně deset piv každou sobotu večer, pohrdání vším a všema... Přesně to, co nemám rád! Abych pravdu řekl, ještě jsem se nikdy s nikým opravdu nepopral a ani nemám v plánu to měnit. Nejsem pacifista, proto kdyby na mě někdo skočil, bránil bych se všema možnýma prostředkama a kdyby to bylo vážný, určitě by mi, jak se tak znám, bylo jedno, jestli ten člověk odejde normálně, nebo skončí na jipce. Bránit se ale neznamená být násilník. Násilník je pro mě člověk, který svoje násilí přímo vyhledává, nepřijímá žádný výmluvy ani omluvy, jen prostě útočí, nehledě na toho, kdo je jeho obětí. S pivama to u mě taky nebude tak horký. Neříkám, že odmítám alkohol, či co, ale nemusím se jím oblbovat permanentně - stačí čas od času, aby řeč nestála. Asi nejsem lidumil, ale že bych musel pohrdat vším a všema, to zase taky ne. Snažím se nejdřív brát člověka jako lidskou bytost a teprve až pak jako hipíka, cikána, snoba, skinheada... Už hodněkrát se mi stalo, že mi hipík bez práce dal během deseti minut tolik, kolik mi sebelepší skinheadský kámoši nedaj za celej život! Mám rád Voskovce, ale s jeho hláškou, že šaty dělaj člověka, určitě nesouhlasím.

    Uff, už nevím, čím bych ještě zaperlil. Buď jsem pro vás pořád jenom skinheadskej kretén, nebo jste možná trochu rozumnější jedinci a všechno to, co jsem tu napsal, jste krom svých očí vnímali i mozkem, a třeba jste i leccos pochopil - což ostatně byl i záměr, s nímž jsem se do tohohle povídáníčka pouštěl, a jestli se tak stalo, pak jsem jedině rád!"