Většina voličů nechce stávající parlamentní strany.

PhDr. Miroslav Hudec


Znepokojení vzbudila informace o nejnovějším vývoji volebních preferencí parlamentních stran, zejména údaj, že v jejich výši předběhla KSČM (13,7 %) vládní sociální demokraty (9,6 %). Když k uvedeným preferencím připočteme ODS (18,6 %), lidovce (6,7 %) a US-DEU (0.9 %), činí součet 49,5 %. Všechny stávající parlamentní strany dohromady by nevolila ani polovina těch, kdo by nyní byli ochotni jít k volebním urnám.

Vzhledem k tomu, že US-DEU by se pravděpodobně do parlamentu nedostala, získala by ODS kolem osumdesáti křesel a stala by se nejsilnější parlamentní stranou přesto, že více jak 80 % voličů by ji svůj hlas nedalo. Podobně je to s KSČM, kterou přes uvedené druhé místo v preferenčním žebříčku s možným ziskem kolem šedesáti křesel odmítá přes 85 procent voličů.

Má to ještě co dělat s demokracií? Tedy pokud jí rozumíme něco více než jen mechanické naplňování "šikovně" sestaveného matematického modelu určování většin a menšin, který musí vyjít, snad i kdyby se v každém volebním obvodu dostavil k urně jeden jediný volič. Z voleb se tak stává absurdní divadlo, jakého jsme byli svědky při nedávných brněnských doplňovacích volbách do Senátu. Karlu Janouškovi z ODS stačilo ke zvolení pět procent voličských hlasů, ve skutečnosti však jen hlasů těch jedenadvaceti živáčků, o něž "trumfnul" svého lidoveckého soupeře Rostislava Slavotínka. A názor zbylých 95 procent voličů? Koho to zajímá?

Jak dlouho se ještě budeme tvářit, že je to čistě věc voličů, jestli jdou a nebo nejdou k volbám? Jak dlouho zůstanou v platnosti volební zákony, které vždycky pomohou jakýsi parlament uplést, které sebevětšinovější hlasování jako zázrakem pomocí matematických formulek přemění v něčí oslnivé vítězství? Jak dlouho ještě budou platit diskriminační pětiprocentní bariéry pro vstup nejen do parlamentu, ale dokonce do obecních zastupitelstev? Bariéry, které odstrašují voliče, aby si mohli zvolit své zástupce skutečně svobodně, aby ze strachu, že jejich hlas propadne, nemuseli volit, koho vlastně nechtějí, anebo ještě hůře, aby čím dál častěji na využití svého základního demokratického práva rezignovali!

(Uveřejněno 27.11.2003 v Českobudějovických listech, rubrika Dopisy čtenářů)