Historie jak se neučí

Motto: "Ačkoliv je bůh všemohoucí, minulost změnit nemůže - proto stvořil dějepisce."

1916: Bitva na Sommě
Po dvou letech první světové války se zdálo, jako by vojska uvízla na mrtvém bodě. Velitelé Dohody se rozhodly změnit situaci na bojišti a napravit tak sérii neúspěšných ofenziv z předchozího roku. Oproti minule se opravdu poučily - výsledkem byl jeden z největší vojenských masakrů v historii, svedený pro nic za nic a to jen díky naprosté ignoranci a amorálnosti důstojnického sboru.

1918-1919: Španělská chřipka
Hrůzy první světové války a zcela nesmyslné plýtvání lidskými životy z důvodu ignorance vojensko-politického vedení v učebnicích historie zcela zastínily jinou, daleko ničivější katastrofu která postihla poválečnou Evropu.

1916-1925: Kdo vynalezl útočnou pušku? 18 Kb text, 105 Kb obr.
Útočná puška je zřejmě nejtypičtější pěchotní zbraní druhé poloviny dvacátého století. Za první zbraň tohoto typu je zpravidla vydávána německá MP44. Velmi podobná zbraň ruského konstruktéra Vladimír Gavriloviče Fedorova však byla zavedena do výzbroje carského ruska již v roce 1916. Zde si o ní povíme cosi víc - bez zbytečného vynášení do nebes jako před rokem 1989 a bez zbytečného zatracování jako po roce 1989.

1937-1938: Československo ´38 - co kdyby bojovali? 68 Kb text
Diskuse o tom jak by to dopadlo, kdybychom roku 1938 nepřijaly Mnichovský diktát a postavily se Hitlerovskému Německu na odpor, případně o tom zda jsme to udělat měly nebo ne, se čas od času nevyhnutelně objevují znovu a znovu. Co pro změnu seriózní studii od uznávaného anglického historika?

1939-1942: Armáda pro bleskovou válku a führer v obležení
Alternativní výklad počátečního období druhé světové války. Ve světle výroků, činů a osobnosti Adolfa Hitlera, dochází autor k závěru že führer nikdy nepochopil myšlenku bleskové války. Do jeho výkladu pak náhle zapadá většina jinak obtížně zdůvodnitelných faktů a událostí.

1940-1943: Italská ¨Živá torpéda¨ 32 Kb text, 150 Kb obr.
Italské ozbrojené síly si ve 20. století nezískaly příliš respektu ani vážnosti. Přesto však existují akce, muži i zbraně na které může být Itálie skutečně hrdá. Toto je příběh zbraní, které se ukázaly být tak nebezpečné, že o nich nejprve Britové musely světu lhát, aby je poté sami okopírovaly.

1940-1945: Stupidita v Bommber command 30 Kb text, 73 Kb obr.
Během pěti válečných let stovky a tisíce spojeneckých těžkých bombardérů obracely v ruiny německá města ve víře, že tím způsobí konečnou porážku Třetí říše, nebo k ní alespoň v rozhodující míře přispějí. Letci sami za to nad Německem platily krvavou daň, výroba a údržba letounů i jejich podpůrné infrastruktury si vyžádala ohromné množství investic. Přesto však byli vojensko-hospodářské výsledky této bombardovací ofenzivy doslova žalostné...

1941-1945: T-34 vs. Pz-IV 116 Kb text, 480 Kb obr.
Detailní srovnání nejvýznačnějšího německého a sovětského tanku z dob druhé světové války. Obecně se má za to, že sovětský T-34 byl daleko lepší zbraní než německý Pz-IV. Je to široce rozšířené klišé, které se za mnoho desítek let opakování dokonale vžilo a dnes už se bere víceméně jako samozřejmost. Ve většině publikací se s jiným názorem nesetkáte. Ale bylo tomu skutečně tak? Ne tak docela...

1945: Japonsko 1945 - teror, nebo mírové úsilý?
V době kdy již bylo o výsledku druhé světové války rozhodnuto vojenské letectvo USA zahájilo masivní bombardovací kampaň zaměřenou proti velkým Japonským městům. Zahynuly v ní statisíce civilních obyvatel, mužů, žen i dětí. To však zřejmě nestačilo a tak byli následně ještě svrženy atomové pumy na Hirošimu a Nagasaki. Bylo to skutečně nutné? Podíváme se, jak to vidí jeden z nejuznávanějších válečných teoretiků a historiků 20. století, Angličan Liddel Hart.

1932-1975: Viktor Suvorov - lhář, nebo vizionář?
Díla někdejšího přeběhlíka KGB z posledních 20 let 20. století jsou plná originálních názorů na to, jak prý opravdu vypadala historie velké vlastenecké války, pozdější Rudá armáda a jaké byli plány SSSR. Vycházejí ze seriózních základů, nebo jde jen o výmysli jednoho obvzláště úspěšného populistického lháře?